Haber

16 yaşındaki Yağmur’u 27 bıçak darbesiyle öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Aydın’ın Didim ilçesinde komşusunun kızı Yağmur Tayhan’ı (16) 27 bıçak darbesiyle öldüren Nizam Cansızlar (55), “canavarca bir hisle çocuğu kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. “Tehdit ve güç kullanarak çocuğu özgürlüğünden yoksun bırakmak”. vuruldu.

Didim’de çörekçilik yapan Mehmet Tayhan, 25 Temmuz 2021’de eşi Ayşe Tayhan ve kızı Yağmur Tayhan’ın Cumhuriyet Mahallesi’ndeki düğününe gitti. Dönüş yolunda saat 14.00 sıralarında Barbaros Hayrettin Paşa Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Yağmur Tayhan bir yere uğrayacağını söyleyerek ailesinden ayrıldı. Tayhan uzun süre eve dönmeyince ve telefonlara cevap vermeyince ailesi gidecek yer aradı, ulaşamayınca polise başvurdu. Polisin çalışmasıyla Yağmur Tayhan’ın cansız bedeni olaydan 2 gün sonra Cumhuriyet Mahallesi’ndeki konutuna 1 kilometre, babasının iş yerine 70 metre mesafedeki boş bir yerde bulundu.

KAN İZLERİNDEN YAKALANDI Polis ekiplerinin olay yerinde yaptığı incelemede, Nizam Cansızlar’ın hemen yan taraftaki iki katlı evinin bahçesinde de kan izlerine rastlandı. Kan izlerini takip eden polis, konutun içinde izlerin gerçek çıktığını belirledi. Zilin çalmasına rağmen kimsenin kapıyı açmaması üzerine çilingir kapıyı açtırıp içeri giren polis, merdivenlerden evin teras katına kadar kan izlerine rastladı. Yağmur Tayhan’ın vücudundaki kanın temizlenmeye çalışıldığı çarşaf, konuttaki çamaşır makinesinde bulundu. Evde parmak izi incelemesi de yapan polis, cinayetin evin terasında işlenmesinin ardından cesedin dışarı çıkarılarak bahçe duvarının yanındaki tarlaya atıldığını belirledi. Polis, eşinin Almanya’da yaşadığı öğrenilen bir çocuk babası Nizam Cansızlar’ı, evine 1 kilometre uzaklıktaki Didim Belediye Parkı’nda yakaladı. Cansızlar, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede tutuklandı. Nizam Cansızlar, Söke 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “canavarca bir hisle çocuğu öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “çocuğu tehdit ve cebir kullanarak hürriyetinden yoksun bırakmak” suçundan 14 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. . Dava açıldı. Zihinsel dengesi yerindeydi.

Davanın bugün görülen üçüncü duruşmasında Yağmur Tayhan’ın annesi Ayşe ve babası Mehmet Tayhan, aile yakınları ve avukatları hazır bulundu. Duruşmaya tutuklu sanık Nizam Cansızlar Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Nizam Cansızlar’ın akli dengesinin yerinde olup olmadığına ilişkin İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan alınan rapor mahkemeye sunuldu. Raporda sanığın akli dengesinde rastgele bir sorun olmadığı belirtildi. Mahkeme başkanı tarafından son sözleri sorulan Nizam Cansızlar, pişman olduğunu söyledi. Aradan geçen kısa aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Cansızlar’ı “canavarca bir hisle tasarlayarak çocuğu öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “çocuğu tehdit ve cebir kullanarak hürriyetinden yoksun bırakmak” suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. ” diyerek duruşmayı sonlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu