Haber

Almanya İçişleri Bakanı: Yasal göç kanalları kurulmalı, insan haklarına saygılı göç anlaşmaları imzalanmalı

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Avrupa’ya yasal göç kanalları oluşturmak ve insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygılı göçmenlik anlaşmaları imzalamak için ısrarla çalışmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Faeser, yaptığı yazılı açıklamada, düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin Yunanistan’ın Mora açıklarında alabora olması sonucu 79 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. “Akdeniz’de bu bir başka korkunç felaket. Bu acı karşısında uyuşmamalıyız. Şartları gösteren göçmenlik anlaşmalarının imzalanması için ısrarla çalışmaya devam etmeliyiz.

Faeser, insanların net kriterlere göre Almanya veya Avrupa’ya gelmesinin, insanları hayati tehlike içeren yollardan AB’ye getiren kaçakçıların iş modelini de yok edeceğini vurguladı.

AB ülkelerini Akdeniz’de desteklemeye ve denizde tehlikeden kurtarılan insanları kabul etme konusunda dayanışma göstermeye devam edeceklerini belirten Alman Bakan, “Bu amaçla AB ülkeleri arasında kalıcı bir dayanışma mekanizması üzerinde anlaşmaya varmış olmamız çok önemli. • Diğer AB ülkeleri ile birlikte hareket etmeye devam edeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

haber-bafra.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu