Ekonomi

Anglo American, BHP’nin müteakip teklifinin reddedilmesinin ardından varlık koleksiyonunda düzenlemeler yapılmasını öneriyor

Anglo American Pazartesi günü, dünyanın en büyük halka açık madencilik şirketinin Anglo American’a “önemli ölçüde düşük değer biçmeye devam ettiğini” belirterek BHP Group’un 34 milyar sterlinlik (42,67 milyar dolar) artırılmış satın alma teklifini reddetti.

Daha önce, Londra’da işlem gören madencilik şirketi, BHP’nin 25 Nisan’da yaptığı 39 milyar dolarlık ilk hisse teklifini fırsatçı olarak nitelendirerek ve BHP’nin hissedarlarına kıyasla kendi hissedarları için gelecekteki potansiyel değeri azaltacağını iddia ederek geri çevirmişti.

BHP’nin 7 Mayıs’ta sunduğu yeni teklif ise bir öncekinden %10 daha yüksekti ve birleşme takas oranını %15 artırarak Anglo American hissedarlarının birleşik şirketteki toplam sahipliğini %14,8’den %16,6’ya çıkarıyordu.

Anglo American, BHP’nin teklifine karşılık olarak varlık portföyünde önemli değişiklikler önerdi. Bu değişiklikler Woodsmith projesine yapılan yatırımın azaltılmasını ve metalürjik kömür, nikel, elmas ve platin varlıklarının satılmasını ya da bölünmesini içeriyor.

Sonuçta ortaya çıkacak olan ve %10 iskonto oranıyla brüt net bugünkü değerin yaklaşık %73’ünü temsil eden şirket, yüksek kaliteli bakır ve demir cevherinin yanı sıra polihalite odaklanacaktır.

BMO Capital Markets analistleri bir raporda, “Woodsmith’e yapılan yatırımın yaklaşık 1,8 milyar ABD doları azaltılması, şirketin piyasa değerinde uygun bir artış için yeterli olabilir ve stratejik değişiklikleri hızlandırma planı, şirket rakiplerine kıyasla daha az benzersiz hale gelecek olsa da, muhtemelen olumlu karşılanacaktır” dedi.

Anglo American’ın hisse senedi fiyatı Londra borsasında %1,7 oranında düşüş gösterdi.

Aynı zamanda, RBC Capital Markets analistleri, BHP’nin revize edilmiş teklifinin Anglo American’ın değerini bir önceki günün kapanış hisse senedi fiyatlarına göre hisse başına 2,840 pence’e yerleştirdiğini söyledi.

Ancak RBC, şirketin BHP’ninkine benzer bir strateji izlediğini varsayarak Anglo American’ın hisselerinin değerini 3,100 peni olarak tahmin ediyor. Bu strateji, bakır, metalürjik kömür ve polihalit alanlarındaki çekirdek varlık setini korumaya odaklanırken, diğer varlıklarını kademeli olarak elden çıkaracak.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

RBC, “Bugün açıklanan kolaylaştırılmış yapı farklı olsa ve şirketin piyasa katsayısında ilk tahminlerimizden daha küçük bir artışa neden olsa da, bunun BHP’nin en son teklifinde şu anda yansıtılandan daha yüksek bir değerleme ile sonuçlanacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Pazartesi günü daha sonra Reuters, her iki şirketteki yatırımcılara göre BHP Group’un Anglo American için 43 milyar dolarlık satın alma teklifini ikinci kez geliştirebileceğini ve potansiyel olarak bir nakit bileşeni ekleyebileceğini bildirdi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu