Yaşam

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden modern arıcılık eğitimi

Antalya Büyükşehir Belediyesi arıcılığı geliştirmek ve üreticileri bilgilendirmek için teknik eğitim düzenledi. Uncalı ATASEM Kurs Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitimde, arı yetiştiriciliği ve arı eserlerinin üretim aşamaları hakkında değerli bilgiler verildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yerli arı üreticilerini desteklemek ve arıcılık tutkunlarını teşvik etmek amacıyla eğitimler vermeye devam ediyor. Tarım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından arıcılığın geliştirilmesi ve üreticilerin bilinçlendirilmesi amacıyla çağdaş arıcılık eğitimleri düzenlendi. Eğitimde bal, polen, propolis, arı sütü gibi çalışmaların üretim aşamaları, floranın arıcılık için değeri, arı hastalıkları ile mücadele anlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan eğitimlere katılan kursiyerler de desteklerden yararlanabilecek.

MODERN ARICILIK EĞİTİMİ

Uncalı ATASEM Kurs Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitimde, arıcılık faaliyetlerinin daha bilinçli yürütülmesini sağlayacak teknik bilgiler aktarıldı. Tarım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Ar-Ge Proje Şube Müdürü Deniz İlaslan Çürek tarafından verilen eğitimde, çağdaş arıcılıkla ilgili kovan, petek, körük, arıcı kıyafeti ve eldiven kullanımı hakkında bilgiler aktarıldı. Arıcılığın keyifli bir faaliyet olduğunu belirten İlaslan Çürek, “Arıcılığa dair teknik bilgiler verdiğimiz eğitimler büyük ilgi görüyor. Eğitime katılanlar hem öğreniyor hem de eğleniyor. İnşallah buradan öğrendikleriyle arıcılığa adım atarlar” dedi.

EK GELİR ELDE EDECEĞİM

Eğitime katılan Leyla Ayar, emekli olduktan sonra ek gelir elde etmek ve boş zamanlarını değerlendirmek için arıcılıkla uğraşmak istediğini belirterek, “Bu kurslar bizi bilmediğimiz alanlarda eğitiyor. Arıcılık eğitimi benim için de çok faydalı oldu. Bu sayede hem bal üretebileceğim hem de ek gelir elde edebileceğim” dedi.

BAŞKAN BOCEK’E TEŞEKKÜRLER

Eğitime katılan vatandaşlardan Sezai Yılmaz, arıcılıkla ilgilendiğini ve bunun için yaylada yer kiraladığını belirterek, “Buradan öğrendiğim bilgilerle şimdilik amatör olarak başlayacağım. Bu tür kurslardan faydalanmak gerekiyor.Böylece hem bilgimiz artacak hem de daha bilinçli üretici olacağız.Bu kurslar için Muhittin Başkan’a teşekkür ediyorum.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-havza.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu