Ekonomi

AT&T ilk çeyrekte kar tahminlerini aştı ancak gelir beklentileri ıskaladı, hisse senedi yükseldi

AT&T (T), geliri beklentileri karşılamasa da finansal analistler tarafından yapılan tahminleri aşan ilk çeyrek kazançlarını açıkladı.

Resmi işlem saatleri öncesinde gerçekleşen piyasa hareketliliğinde şirketin hisseleri kapanış fiyatının %1,5 üzerinde işlem görüyordu.

AT&T, 2024 yılının ilk mali çeyreğinde hisse başına 0,55 dolar kâr açıkladı ve bu rakam analistlerin hisse başına 0,53 dolarlık ortalama tahmininin üzerinde gerçekleşti. Bununla birlikte, şirketin çeyrek geliri 30 milyar dolar olarak gerçekleşti ve bu rakam ortalama analist tahmini olan 30,53 milyar doların biraz altında kaldı.

AT&T, hizmetlerden elde ettiği toplam gelirin 225 milyon dolar arttığını, ekipman satışlarından elde ettiği gelirin ise 336 milyon dolar azaldığını vurguladı. Mobil hizmetlerden elde edilen gelirde %3,3’lük bir artış yaşanırken, genişbant hizmetlerinden elde edilen gelir, özellikle fiber optik hizmet sunumlarındaki büyümeye bağlı olarak %7,7 oranında arttı.

Şirketin bu çeyrekte faiz, vergi, amortisman ve itfa payları öncesi kârı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %3,8’lik bir artışla 11 milyar dolara ulaştı ve finansal analistler tarafından yapılan 10,89 milyar dolarlık tahmini aştı.

AT&T, raporlanan hisse başına düzeltilmiş kârın, artan amortisman giderleri, emekli maaşları ve emeklilere sağlanan faydalarla ilgili gayri nakdi maliyetler, aktifleştirilen faizdeki düşüş ve DIRECTV’deki öz sermaye payından elde edilen kazançlardaki azalma gibi çeşitli faktörler nedeniyle yaklaşık 0,11 dolarlık bir etki içerdiğini belirtti.

Telekomünikasyon şirketi, 2024 mali yılının tamamı için hisse başına düzeltilmiş kârın 2,15 ila 2,25 dolar arasında olacağı tahminini teyit etti.

AT&T CEO’su John Stankey, “Bu çeyrekte elde ettiğimiz finansal sonuçlar, toplam gelirimizin yaklaşık %80’ini oluşturan mobil hizmetlerimiz ve sabit hatlı tüketici internet işlerimizdeki güçlü büyümenin devam ettiğini gösteriyor” dedi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

“Tüketiciler AT&T’yi tercih ediyor ve hizmetlerimizde kalmaya devam ediyor. İlk çeyrekte cep telefonu sözleşmelerinde en düşük müşteri devir oranına ulaştık, tüketici geniş bant abone sayımızı üst üste üçüncü çeyrekte de arttırdık ve hem mobil hizmetlerde hem de sabit hat tüketici internetinde kar marjlarını iyileştirdik.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

derinkuyu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu