Ekonomi

Borsa günün ilk yarısında yükseldi

Borsa İstanbul’da günün ilk yarısında BIST 100 endeksi yüzde 0,59 artışla 5.392,47 puan oldu.

Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 31,70 puan artarak saat 13:00 itibarıyla 5.392,47 seviyesinden işlem görüyor. Toplam işlem hacmi ise 27,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Elektrik en karlı branş oldu

Bankacılık endeksi yüzde 1,52, holding endeksi yüzde 0,48 yükseldi. Branş endekslerinin ortasında en çok kazandıran %2,05 ile elektrik olurken, en çok kaybeden %1,25 ile spor oldu.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün politika faizini yüzde 5-5,25’te sabit tutmasının ardından küresel borsalarda dalgalı bir seyir gözlendiğini ve bugün gözler Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası kararlarına çevrildiğini söyledi. (ECB). .

Direnç konumunda 5.400 ve 5.500 puan

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda bugün ECB’nin politika faizini 25 baz puan artıracağı kesinlik kazanırken, politika metninde ve ECB Başkanı Christine Lagarde’nin açıklamalarında önümüzdeki döneme ilişkin olası ipuçları yatırımcıların odağında.

Fed Lideri Jerome Powell toplantının ardından yaptığı açıklamada, Fed yetkililerinin tamamına yakınının bu yıl bazı ek faiz artırımlarının enflasyonu zamanında yüzde 2’ye düşürmek için uygun olacağını düşündüklerini ve Temmuz toplantısı hakkında bir karar almadıklarını belirtti. .

Bu gelişmelerin ardından para piyasalarında fiyatlamalarda Fed’in Temmuz ayı toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı beklentisi yüzde 72’ye yükselirken, Banka’nın da faiz artırım döngüsünün tamamlanabileceğine dair tahmini sınırlı. yüzde 5,50-5,75 seviyesinde.

Analistler, ECB’nin faiz kararı ve Lagarde’nin açıklamalarına ek olarak öğleden sonra ABD’de kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi verilerinin takip edileceğini belirtti. dikkat.

hanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu