Haber

Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro ile enerji krizini görüştü

Kolombiya’yı ziyaret eden Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, Devlet Başkanı Gustavo Petro ile ülkesinin yaşadığı “enerji krizini” görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı Casa de Narino’da bir araya gelen liderler, “iki ülke arasındaki ilişkiler” ve “Ekvador’un yaşadığı enerji krizi” konusunu ele aldı.

Başbaşa ve heyetlerarası görüşmenin ardından iki lider basına değerlendirmede bulundu.

Kolombiya’nın ülkesine daha fazla elektrik satmasını talep eden Lasso, desteklerinden dolayı Başkan Petro’ya teşekkür etti.

Lasso, önemli kuraklık ve Niño hava olayları nedeniyle ülkesinin elektrik krizi yaşadığını belirterek, “Gelecek yıl kuraklık krizini aşarsak enerji ihtiyacımız azalabilir.” dedi. Bu kelimeyi kullandı.

Petro, komşu Ekvador’a enerji satışlarının artırılması için gerekli talimatları “en kısa sürede” vereceklerini söyledi.

“Ekvador’un elektrik talebindeki açığı büyük ölçüde telafi edeceğiz”

Enerji krizinin bölgede “ortak bir kriz” olduğunu vurgulayan Petro, “Riskleri azaltmak için siyasi entegrasyon gerekiyor. Ekvador’un elektrik talebindeki açığı büyük ölçüde telafi edeceğiz. Geçmişte de aynı talebi yapmıştık. Benzer sorunlardan dolayı Ekvador’dan.” değerlendirmesini yaptı.

Lasso, daha önce yaptığı açıklamada, elektrik krizi nedeniyle ülkede ciddi elektrik kesintileri yaşandığını ve bu durumu çözmek için Kolombiyalı ve Perulu mevkidaşlarıyla görüşeceğini belirtmişti.

ercis-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu