Haber

İSTANBUL-ALTUN BU SORUNUN ADI FİLİSTİN SORUNU DEĞİL İSRAİL SORUNUDUR

CUMHURBAŞKANLIĞI İrtibat Lideri Fahrettin Altun, ‘TRT Dünya Vatandaş İnsani Filmler Festivali Ödül Töreni’ne katıldı. Altun, ‘Tüm insanlığın gözü önünde büyük bir barbarlık, büyük bir zulüm, büyük bir zulüm yaşanıyor. İsrail’in hukuksuz ve insanlık dışı eylemleri, büyük bir zulmü ve sistematik katliamı beraberinde getiriyor ve bugün dünyada bazı kesimlerin yıllardır Filistin sorunu olarak dile getirdiği sorunun gerçek adını tüm dünyaya haykırdığımız bir noktadayız. . “Bu sorunun adı İsrail sorunudur” dedi.

TRT World Citizen’in düzenlediği ‘İnsani Film Festivali Ödül Töreni’ Beyoğlu’ndaki Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Ödül törenine Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun da katıldı. Dünyanın birçok ülkesinden 370’in üzerinde sinemanın yarıştığı festivalde En Güzel Sinema, En Uygun İkinci Sinema, Üçüncü En Uygun Sinema ödülleri ve İklim Farkındalığı Özel Ödülleri sahiplerini buldu. Festivalde birinci olan Macar yönetmen Akos Kovacs ile ikinci olan İranlı yönetmen Alireza Kazemipour, ödüllerini Cumhurbaşkanlığı İletişim Direktörü Fahrettin Altun’un elinden aldı.

YILLARCA FİLİSTİN SORUNU DİYE BİR SORUN DİLENİYOR, HAYIR, SORUNUN ADI İSRAİL SORUNUDUR

Ödül töreninde konuşan Fahrettin Altun, ‘Bugün Gazze’de en ağır insani trajedi yaşanıyor. Büyük bir barbarlık, büyük bir zulüm, büyük bir zulüm tüm insanlığın gözü önünde yaşanıyor. İsrail’in hukuksuz ve insanlık dışı eylemleri, büyük bir zulmü ve sistematik katliamı beraberinde getiriyor ve bugün, dünyada bazı kesimlerin yıllardır Filistin sorunu olarak dile getirdiği sorunun gerçek adını tüm dünyaya haykırdığımız bir noktadayız. . Bu sorunun adı İsrail meselesidir. Yıllardır Filistin sorunu diye bir konu konuşuluyor, hayır sorunun adı İsrail sorunu. Bugün sadece Ortadoğu değil, sadece bölgemiz değil, sadece coğrafyamız değil, tüm dünya bu sorunla karşı karşıya. Ancak bazı ülkeler ve bazı uluslararası aktörler bu sorunla yüzleşme cesaretini gösterse de bunların başında Türkiye geliyor. Bazı ülkeler bu sorunla yüzleşip görmezden gelmeye cesaret edemiyor. Ancak İsrail meselesine göz yummaya devam ettiğimiz sürece, tarihsel olarak büyüyen bu krizin daha da büyüyeceğini ve insanlığı tehdit etmeye devam edeceğini söyledi.

ÜLKEMİZ BUGÜN KÜRESEL ADALET ARAYIŞINA LİDERLİK YAPIYOR

Altun, ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin manevi mirası, eylem ufku olarak insan ve vicdanlı olmayı belirlediğini ve dünyaya öncelikle bu perspektiften bakmamız gerektiğini söylüyor. Ülkemizin insani dış politika anlayışıyla bugüne kadar çeşitli coğrafyalarda gösterdiği çabalar, bölgesel ve küresel düzeyde barışın, adaletin, istikrarın ve güvenliğin tesis edilmesi yönünde son derece değerli girişimler olarak tarihe geçmiştir. Bugün, Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde küresel adalet arayışına öncülük eden ülkemiz, dünyanın beşten büyük olduğunu ve daha adil bir dünyanın mümkün olduğunu cesurca söyleyebilmektedir. Bu coğrafya, Anadolu, bir mazlum ya da muhtaç gördüğünde ilk yardıma koşan, elindekileri paylaşmayı en büyük erdem sayan, haksızlık karşısında susmayı erdemli gören insanların vatanıdır. en büyük kötülüklerden biridir. Bunun en somut örneğini İsrail’in Gazze’ye yönelik insanlık dışı saldırılarında gördük ve görmeye devam ediyoruz” dedi.

TÜRKİYE, SONLANDIRILMA SORUMLULUĞUNU ÜSTLENEN İLK ÜLKE OLDU

Altun, ‘Gazze’deki çatışmaların ve yaşanan insani trajedinin bir an önce sona ermesi için Türkiye, ateşkesin garantörü rolünü üstlenerek sorumluluk alan ve bölgeye somut tekliflerle yardım gönderen ilk ülkelerden biri oldu. . Batılı ülkeler, açıkça savaş suçu işlediği İsrail’in saldırılarını meşrulaştırmaya çalışırken, Türkiye, İsrail’in Gazze ve Filistin’in çeşitli yerlerinde uyguladığı zulme karşı Büyük Filistin Mitingi ile birlikte yer aldı. Dünyaya mesaj verdi. Türkiye, devlet ve millet birliğiyle bu zulmün karşısındadır. O, mazlumların yanındadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, sözde medeni ve demokratik ülkelerin gösterdiği ikiyüzlülük ve korkaklık karşısında gerçekleri haykırmaya devam ediyor. Türkiye olarak küresel ve bölgesel sorunların çözümünde insani yaklaşımın her zaman ön planda tutulmasından ve diplomatik kanalların her zaman açık tutulmasından yanayız. Ayrıca, “Kamu diplomasisi gibi modern devletlerarası etkileşim araçlarının aktif olarak kullanılmasına, kriz ve trajedilere karşı proaktif ve önleyici sistemlerin geliştirilmesine azami özen gösteriyoruz.” dedi.

cicekdagi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu