Haber

Katar İnsan Hakları Komitesi Başkanı’ndan uluslararası topluma “doğal afetlerin maliyeti” çağrısı

Katar İnsan Hakları Komitesi Lideri Meryem bint Abdullah el-Atiyya, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremleri hatırlatarak, doğal afetlerin yol açacağı ağır bedellere uluslararası toplumun hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Atiyye, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen İklim Değişikliği ve İnsan Hakları Konferansı’nda konuştu.

Atiyye, Türkiye ve Suriye’yi etkileyen depremlere değinerek, uluslararası toplumun doğal afetlerin ağır maliyetlerini karşılama ve bu afetleri önleme kapasitesini geliştirmesi için hızlı bir uluslararası eyleme ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Atiyye, söz konusu konferansın iklim değişikliği ve çevresel risklerle ilgili çabayı insan hakları açısından ilerletmek amacıyla bilgi ve deneyim paylaşımı için değerli bir fırsat sunduğunu söyledi.

Açılış konuşmasında temsilciler, bu hakların geliştirilmesinin zorluklarını ve insan haklarının iklim değişikliğinin sonuçlarından etkilenmesini önlemek için yapılan çabaları tartışmak üzere düzenlenen bu konferansın değerini vurguladılar.

Doha’da düzenlenen iki günlük konferansta Türk heyetine, Başdenetçi ve İslam İşbirliği Teşkilatı Kamu Denetçileri Birliği (İİTOB) Başkanı Şeref Malkoç başkanlık ediyor.

Konferansa uluslararası kuruluşlar, düşünce kuruluşları, üniversiteler, insan hakları kuruluşları ve STK’lardan 300’den fazla uzman ve temsilci katılıyor.

Konferans, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Arap Ligi ve Ulusal İnsan Hakları Kurumları Küresel İttifakı ile işbirliği içinde düzenleniyor.

bayindirhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu