Ekonomi

Kuzey Amerikalı firmalar 2024’te başlayacak işten çıkarmaları duyurdu

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki şirketler, 2024’ün başlangıcında, bir önceki yılın trendini sürdürerek önemli işgücü azaltımlarına gidiyor. Bütçeleri sıkılaştırmak amacıyla, ihtiyatlı iyimser ekonomik görünüme ve Federal Rezerv’in gelecekteki belirsiz faiz indirimlerine rağmen çeşitli sektörlerde işten çıkarmalar yaşanıyor.

Teknoloji sektöründe Amazon (NASDAQ:AMZN), Prime ile Satın Al, Audible ve Amazon Web Hizmetleri de dahil olmak üzere birçok bölümdeki personelini azaltıyor ve çok sayıda rolü etkiliyor.

Alphabet (NASDAQ:GOOGL) X Lab, reklam satışları ve donanım ekiplerindeki pozisyonları azaltırken, Microsoft (NASDAQ:MSFT) oyun bölümlerinde işten çıkarmalar yapıyor. IBM (NYSE:IBM) de işten çıkarmalar planlıyor, ancak yapay zeka merkezli pozisyonlar için işe alım yapmayı planlıyor.

E-ticaret platformu eBay (NASDAQ:EBAY) işgücünü yaklaşık %9 oranında azaltacak ve Unity Software çalışanlarının dörtte birini işten çıkaracak. DocuSign (NASDAQ:DOCU) satış ve pazarlamaya odaklanarak personel sayısını %6 oranında azaltıyor.

Snap ve Salesforce (NYSE:CRM), ağ devi Cisco (NASDAQ:CSCO) gibi işten çıkarmalar uyguluyor. Aurora Innovation, BlackBerry (NYSE:BB), SiriusXM ve Bumble da personel sayısını azaltan teknoloji firmaları arasında yer alıyor.

Medya alanında ise Walt Disney’in (NYSE:DIS) bir parçası olan Pixar Animasyon Stüdyoları, Sky, Los Angeles Times, Paramount Global, Business Insider ve Bell Canada işten çıkarma planları yapıyor. PayPal (NASDAQ:PYPL), Block Inc, Citigroup, Morgan Stanley, Nasdaq ve BlackRock’ın (NYSE:BLK) işgücünü azaltacağını duyurmasıyla finansal hizmetler de bundan muaf değil.

Walmart (NYSE:WMT), Estee Lauder (NYSE:EL), Wayfair (NYSE:W), Macy’s (NYSE:M), Levi Strauss & Co (NYSE:LEVI), Hershey ve Nike (NYSE:NKE) gibi perakendeciler ve tüketim malları şirketleri de personel azaltımına gidiyor. Sağlık sektöründe Novavax (NASDAQ:NVAX) işgücünü azaltıyor ve imalat sektöründe Lockheed Martin (NYSE:LMT) ve United Parcel Service (NYSE:UPS) işten çıkarmalar planlıyor.

Doğal kaynaklar alanında Piedmont Lithium, TC Energy (NYSE:TRP) ve Enbridge (NYSE:ENB) de maliyet tasarrufu önlemlerinin bir parçası olarak işgücünü azaltıyor. Son olarak, satışları etkileyen elektrikli araç fiyat savaşının ortasında Tesla (NASDAQ:TSLA), şirket içi bir nota göre küresel işgücünün %10’undan fazlasını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu