Ekonomi

Müteahhitler hakedişlerinin %1’ini deprem bölgesine bağışlamayı teklif ettiler.

Heyeti durduran ve Türkiye’de 10 ili yerle bir eden şiddetli depremin 9. günü olmasına rağmen arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Ancak ses çıkarmayan çöken binalarda enkaz kaldırma çalışmaları başlatıldı.

Depremden etkilenen 10 ilde yeniden yapılanma çalışmaları başlayacak.

Hakedişlerin yüzde 1’i deprem bölgesine yapılacak

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) yaptığı açıklamada, deprem bölgesinin yeniden inşası için bu noktada üstlendikleri kamu projelerinin hakedişlerinin yüzde 1’inin bağışlanmasına karar verdi.

“Birçok kişi evsiz kaldı”

TMB’den yapılan açıklamada, depremlerde can kaybı ve yaralanmaların yanı sıra çok sayıda vatandaşın evsiz kaldığı vurgulanarak, bölgeye takviye için teklif geliştirildiği bildirildi.

“Birliğe üye olmayan müteahhitler de katılacak”

Açıklamada, ilk etapta meskenleri yıkılan veya kullanılamaz hale gelenler için geçici ve kalıcı konut inşaat projeleri de dahil olmak üzere devletin kısa sürede bölgenin yeniden imarını birinci öncelik olarak belirlediğine değinildi. şöyle devam etti:

Ülkemizin en değerli projelerini hayata geçirmiş müteahhitlik firmalarının ön plana çıktığı TMB ailesi olarak bir milyonu aşkın evsiz vatandaşımızın barınma ihtiyacının en kısa sürede karşılanması aşamasında katkı sağlama kararı aldık. yeniden imar saldırısı başlatılacak. Kararımızı paylaşma fırsatı bulduğumuz Birliğimize üye olmayan kamu müteahhitleri de bu teklife katılacaklarını bildirdiler. Aldığımız karar çerçevesinde, şubemizde artan girdi maliyetlerine ve küresel konjonktürdeki aksiliklerin yol açtığı çok ağır şartlara rağmen üstlendiğimiz kamu projelerine ve ödenecek hak edişlere ilişkin 2022 yılından itibaren bakiye alacaklarımızın yüzde 1’i Üretimi devam eden veya bu yıl içinde imzalanacak projelere ilişkin 2023 yılında tahakkuk eden bedeller depremden düşülecek. bölgenin yeniden imarı için bağışlanacak.

Onay mektubu gerektirecek ödemeleri almak için bir teklif vardı.

Açıklamada, KGM, DHMİ, TCDD, DSİ, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Enerji ve Konvansiyonel Kaynaklar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, TOKİ, Emlak Konut gibi kamu kurumları, il özel idareleri ve belediyelere hibe verildi. kendileriyle sözleşmesi olan yüklenicilerden muvafakatname. bağış yapılacaktır.

AFAD hesabına aktarılacak

Söz konusu firma adına yapılacak her hakedişin %1’inin AFAD hesabına bağış olarak aktarılması önerildi.

“İmar faaliyetlerine katkı 4,5-5 milyar lirayı bulabilir”

Açıklamada, 2023 yılında yapılacak inşaat yatırım tutarının yaklaşık 450-500 milyar lira olacağı öngörüsüyle müteahhitlerin yapacağı imar faaliyetlerine katkının yüzde 4,5-5’e ulaşmasının hedeflendiği belirtildi. milyar lira.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu