Ekonomi

ODMD/Bozkurt: ‘6 ay 6 bin kilometre’ yönetmeliğinin uzatılmasını destekliyoruz

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Lideri Ali Haydar Bozkurt, Bloomberg HT’ye konuk oldu. ,Otomotivde ‘6 ay 6 bin kilometre’ yönetmeliğinin uzatılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bozkurt yaptığı konuşmada, dünya genelinde son 3 yıldır sıfır araç temininde çok önemli bir sorun yaşandığını belirterek, bu sorunun hala çözülmediğini kaydetti. “Böyle bir ortamda sıfır araç temininde sıkıntı olunca otomobil fiyatlarının yükseleceği beklentisi vardı.” Bozkurt, bazı şirket veya şahısların bu beklenti nedeniyle ticaret yolunu bulduklarını söyledi. Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alım yapan firma ya da şahısların olduğunu gözlemledik. Devletin getirdiği kısıtlama, ticaret yapan şirketler üzerinde cüretkar bir etki yarattı ama bireyler için hiçbir şey yapılmadı. Ayrıca ‘Bir kişi yılda 3 defadan fazla işlem yapamaz’ diye bir ibare yürürlüktedir. Daha fazlasını yapacağı zaman mutlaka vergi beyannamesi vermesi gerekiyor.

İkinci 6 aylık uzatmayla birlikte bu şahısların alım-satım işlemlerinin Bakanlık tarafından takip edileceği telaffuzları var. Bakanlığın yaptığı bu çalışmaları destekliyoruz. Yürürlükteki yönetmeliğe göre 3 birimden fazla alım satım yapanların vergi beyannamesi vermesi gerekiyor. Bakanlığın son açıklamalarından şunu anlıyorum: Bu konunun da takipçisi olacaklar. Umuyorum ki bu yönetmeliğin uzatılması bu işi ticarete dönüştüren kişiler üzerinde baskı oluşturacaktır.

Otomotivde ‘6 ay 6 bin kilometre’ düzenlemesi ikinci kez uzatıldı

Otomotiv bölümünde yüksek fiyatlar şikayet konusu olmaya devam ederken, Ticaret Bakanlığı daha önce yayınladığı ‘6 ay 6 bin kilometre’ yönetmeliğinin bu tarafta da uzatıldığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ‘6 ay 6 bin kilometre’ kısıtlamasının düzenlemesinin uygulama süresi 1 Ocak 2024 tarihine kadar 6 ay uzatıldı.

Ticari faaliyet sayılan tüm şahsi satışlar ‘6 ay-6 bin kilometre’ kısıtlama yönetmeliği kapsamında Bakanlık tarafından düzenli olarak denetlenecek ve bu satıcılara mevzuata aykırılık halinde idari para cezası uygulanacak. .

haber-akcaabat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu