Ekonomi

TCMB’den seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma adımı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun 20 Temmuz 2023 tarihli kararı uyarınca parasal sıkılaştırma sürecini desteklemek amacıyla seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma kararları alınmıştır.

Kararlara ilişkin tebliğler Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, sıkılaştırma sürecini destekleyen adımların tamamlayıcısı olarak, kredi büyümesine göre teminat imkanı kapsamında yüzde 3 olan TL ticari kredilerde aylık büyüme oranının yüzde 2,5 olarak belirlenmesine karar verildi.

İhracat, yatırım, tarım ve esnaf kredileri bu feshin dışında tutuldu.

Piyasa mekanizmasının işlerliğini artırmak amacıyla, ihracat ve yatırım kredileri hariç TL ticari kredilerde birinci aşama kaldırılarak faiz oranına göre menkul kıymet tesisi uygulamasının basitleştirilmesine ve vade sonu faizinin tek aşamalı olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

Finansman kaynaklarının etkin kullanımını desteklemek amacıyla taşıt kredilerinde yüzde 3 olan büyüme limitinin yüzde 2 olarak belirlenmesine, ihtiyaç kredilerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan yüzde 3’lük limitin korunmasına karar verildi.

Kredi kartı nakit faizi %2,89

Ayrıca, enflasyonun kontrol altına alınması ve iç talebin dengelenmesi kapsamında, kredi kartı nakit kullanımı ve kredili mevduat hesabına uygulanan aylık azami faiz oranı yüzde 2,89’a yükseltilmiştir.

Karara göre, ihracat ve yatırım kredileri ile deprem bölgesine yönelik krediler, Merkez Bankası’nın kredileri sonlandırmaya yönelik tüm tedbirlerinin dışında tutulacak.

Bu adımlara ek olarak, ihracatçıların finansmana erişimini desteklemek amacıyla;

Reeskont kredisi günlük limiti 1,5 milyar TL’ye yükseltilmiştir.

Reeskont kredilerinde performans dikkate alınacak

KOBİ’lerin reeskont kredilerindeki payının artırılmasına ve kullandırımda ihracat büyüme performansının dikkate alınmasına karar verilmiştir.

Sadeleştirme çalışmaları kapsamında reeskont kredilerine erişim kurallarında kolaylık sağlanmıştır.

Reeskont kredisi kullanımında yüzde 30 ek ihracat bedeli üzerinden satış zorunluluğu kaldırıldı.

İthalat ödemeleri kapsamındaki döviz alımları, reeskont kredisi vadesinde döviz almama taahhüdü kapsamı dışında tutulmuştur.

kelkit-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu