Yaşam

Türkiye’nin ilk Türk arkeoloji enstitüsü Gaziantep’te açıldı

Cumhuriyetin 100. yılına birkaç gün kala 4 yıllık hazırlık ve 4 yıllık uygulama sonucunda hizmete açılan Türk Arkeoloji ve Kültür Varlıkları Enstitüsü’nün ana binası, Gaziantep’teki Kendirli Kilisesi’nin restorasyonu ile oluşturuldu. . Enstitünün kurulması için 430 bilim adamının bir araya gelerek çalışmasıyla kanun TBMM’den geçerek bugünkü formatına kavuştu.

Enstitü dünyadaki diğer enstitülerle işbirliği içinde faaliyet gösterecek.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü, Türkiye’de ve dünyanın kültürel ve tarihi değerlerinin bulunduğu diğer bölgelerinde Türk ve İslam arkeolojisinin genel bilim dalları da dahil olmak üzere, insanlığın ortak bilgi ve değerlerine dayalı bilimsel araştırmalar yapmayı ve yayınlar yayınlamayı amaçlamaktadır. bağlar.

Enstitü ayrıca arşivleme, kütüphane çalışmaları ve dünyadaki diğer enstitülerle işbirliği konularında faaliyetler yürütmeyi hedefleyecek ve geleceğin arkeologlarını yetiştirmeye yönelik çalışmalar yürütecek.

DİJİTAL ARŞİV VE İHTİSAS KÜTÜPHANE KURULDU

8 yıl süren çalışmayla Osmanlı’dan günümüze Türk arkeolojisine ilişkin tüm kazı ve belgelerin dijitalleştirilmesiyle dijital arşiv oluşturuldu. Ayrıca Balkanlar, Kafkaslar, Anadolu ve Orta Asya’daki çalışmalara ilişkin yayınlar getirilerek kütüphaneye eklendi. 50 bin kitaplık dijital ihtisas kütüphanesi kurularak, uluslararası çalışmalarla ve diğer arkeoloji enstitüleriyle entegre olabilecek bir kütüphane ve dijital kütüphane altyapısı hazırlandı.

18 ay süren onarım çalışması sonucunda Kendirli Kilisesi’nin tarihi yanı ön plana çıkarılarak bina, enstitüye ait stand ve konferans salonu, çalışma ofisleri, Arkeoloji İhtisas Kütüphanesi, Arkeoloji İhtisas Kütüphanesi, Türkoloji Kütüphanesi, Arkeometri Laboratuvarı ve etkinlik alanları.

“DÜNYADA BİR SAYI”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, enstitüyle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de arkeologların ortak yuvası haline geldi. Arkeoloji enstitümüzün bünyesinde çok önemli bir kütüphane var. Her kütüphane değerli ama burada dijital arkeoloji, uzmanlaşmış arkeoloji kütüphanesi altyapısı var. Türkiye’de ilk oldu, dünyada sayılı olanlardan biridir. Kurulur kurulmaz, 50 “1.000 belge ve 2.100 fotoğrafla birlikte Osmanlı devlet arşivlerine ek belgeler sunmaya başlamıştır.”

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Lideri Nikolaus Meyer-Landrut şunları söyledi:

“Kültürel miras aslında hepimizin ortak noktasıdır. Girişim, hem Avrupa arkeolojisi açısından hem de tarihi araştırmaların yürütüleceği bir ağ oluşturması açısından son derece değerli. Böyle bir Enstitü kurmak için Gaziantep’i seçmenin çok doğru bir karar olduğunu söyleyebilirim. “Hem şehre, hem uluslararası ilişkilere, hem topluma, hem de arkeoloji camiasına çok önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.”

bandirmaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu