Yaşam

Zaman Arasında Yolculuk Mümkün mü? ‘Karanlık’ta Hissedeceğiniz ‘Blok Evren Teorisi’ni Açıklıyoruz!

Zaman dediğimiz kavramı analiz etmek çoğumuz için zor olabilir. Zamanı oluşturan geçmiş, şimdi ve gelecek birbirinden bağımsız zaman kavramları gibi görünse de aslında bloklar halinde bir bütünün modülleridir.

Peki zamanda yolculuk mümkün mü? Gelin cevaba birlikte bakalım…

Kaynak:https://www.abc.net.au/news/science/2…

Doğumunuz, ölümünüz, hayatınızın her anı ‘uzay-zaman’ içinde bir yerlerdedir.

‘Blok evren teorisine’ göre evren, rastgele bir zamanda ve rastgele bir yerde meydana gelen her şeyin dev bir bloğudur. Bu görüşe göre geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek vardır ve eşit derecede gerçektir. Nasıl?

Bu bloğun dört boyutu vardır: üç uzamsal boyut (uzunluk, yükseklik, genişlik diyelim) ve dördüncü zamansal boyut veya zaman. Bu blok modelini üç boyutlu bir dikdörtgen ya da küboid olarak da düşünebiliriz.

Kuboidin boyutlarından ikisi (diyelim ki yükseklik ve genişlik), kozmosun üç uzamsal boyutundan ikisini temsil ediyor.

Üçüncü uzamsal/uzaysal boyut (küboid uzunluk) dışarıda bırakılır ve zamanla değişir. Küboidin bir ucunda büyük patlama, başlangıç ​​yer alır. Oburluk ise kozmosun son anıdır, muhtemelen büyük bir kopuştur.

Küboid olaylarla dolu. Küboid içindeki bu olayların konumu, uzay-zamandaki konumlarını temsil eder. Doğumunuz ve ölümünüz de dahil olmak üzere tüm olaylar ve bu kelimeleri okurken ‘şimdi’niz bloğun bir yerinde mevcuttur.

Çoğu zaman, ‘bugün’ şimdiki zamanımız, ‘dün’ geçmişimiz ve ‘yarın’ geleceğimiz gibi görünür. Yani bizim açımızdan zaman akıyor ya da geçmek üzere gibi görünüyor. Ancak blok dünya modelinde zaman akmaz.

Başka bir deyişle, bir blockchain dünyasında kesin bir şimdiki an yoktur ve ‘geçmiş’ ve ‘gelecek’ anları görecelidir.

‘Burada’ olma fikrini düşünün. Bunu okurken ‘burası’ kavramınız farklı olsa da aslında ‘buradasınız’.

Blok dünya modelinde, ‘şimdi’ veya ‘şimdi’ hakkında konuşmak, ‘burası’ hakkında konuşmak kadar önemlidir.

Geçen hafta kahveye geç kalan arkadaşınıza ‘sonunda geldim’ dediğinizi hatırlayın; veya her ikisi de semantik olarak doğrudur, Sezar uzun zaman önce ‘Şimdi köprüyü geçiyorum’ dediğinde. Çünkü şimdi hakkında konuşmanın tek anlamı, zamanda nerede olduğunuz hakkında konuşmaktır.

Her an her nerede olursak olalım, tıpkı ‘burası’ dediğimiz yerde olduğumuz gibi, şimdiki zamandayız.

Blok dünya görüşüne göre ‘önce’ ve ‘sonra’ kipleri veya zamansal alaka vardır. Bu ilişkiler rastgele kişi nerede olursa olsun devam eder.

Dinozorların kedinizden veya köpeğinizden daha önce var olduğu fikrini düşünün. Dinozorlardan önce veya evcil hayvanlarınızdan sonra bulunsak da, onların arasına olan bu ilgi her zaman alakalıdır.

Peki temas ve zaman dediğimiz bu kavram, mekansal boyutlara çok benzeyen başka bir boyutsa, bu zamanda yolculuk yapabileceğimiz anlamına mı geliyor?

Kısa cevap evet, ancak her zamanki gibi işler bundan çok daha karmaşık. Zamanda yolculuk, uzayda yolculuktan çok daha zor ve maliyetlidir. Yani muhtemelen şimdilik pratikte yapabileceğimiz bir şey değil. Ama hiç mümkün değil.

Çok hızlı seyahat etmenin zaman genişlemesine neden olacağını zaten biliyoruz, bu nedenle geleceğe seyahat etmek ancak çok hızlı seyahat etmekle mümkündür…

Işık hızının makul bir yüzdesi ile seyahat edebilirsek, geleceğe oldukça uzun bir yol kat edebiliriz. Geçmişe yolculuk yapmayı da biliyoruz. Bunu uzay-zamandaki kısayollar olan ‘solucan delikleri’ kullanarak yapabiliriz.

Peki geçmişi bu şekilde nasıl değiştirebiliriz? Bu mümkün değil çünkü bir çelişki yaratıyor. Çünkü blok evrende geçmişin gelecekten veya şimdiden hiçbir farkı yoktur. Her şey görecelidir: senin için geçmiş olan, oburunun geleceği olabilir.

Yani geçmişe yolculuk yaparsak, bir başkasının geleceğine yolculuk etmiş oluruz. Bu, geçmişin (nitel olarak) bugünden farklı olmayacağı anlamına gelir.

Geçmişe gidersek, şimdi davrandığımız gibi davranacağız. Ama geçmişi değiştirmeyeceğiz.

Başınız ağrıyorsa, bir özet geçelim:

Bloktaki olaylar her zaman oradadır: değişmezler. Yani, bir zaman yolcusu olarak, geçmişte bir zamanda birdenbire ortaya çıkmak üzere değiliz. O geçmiş zamanda içinde bulunduğumuz durum hep böyle olmuştur.

Bir zaman yolcusunun yaptığı hiçbir şey bloktaki hiçbir şeyi değiştirmez. Bunun yerine, gezginin rastgele bir zamanda yaptığı şey, o anda ve daha sonraki herhangi bir zamanda olması gerektiği gibidir.

Bir zaman yolcusunun yaptığı hiçbir şey bloktaki hiçbir şeyi değiştirmez. Bunun yerine, gezginin rastgele bir zamanda yaptığı şey, o anda ve daha sonraki herhangi bir zamanda olması gerektiği gibidir.

Bu, geçmişte yapmaya çalıştığımız bazı şeylerin başarısız olduğunu bildiğimiz anlamına gelir. Hitler’in 1930’larda iktidara geldiğini biliyoruz, bu nedenle gelecekte zaman yolculuğu yapan benliklerimiz bunun olmasını engellemeye çalışırsa başarısız olacaktır.

Ancak bu, zamanda yolculuk yapan benliklerimizin geçmişte birçok şeyi yapmadığı anlamına gelmez.

Hepimizin bildiği gibi geçmişin bu şekilde olmasının nedeni bir noktada zaman yolcularının varlığından kaynaklanmaktadır.

Bizce film ve dizilerin büyüsüne kapılmayın ve zihninizin derinliklerindeki saat dilimlerinde kaybolmayın ?

camolukhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu