Haber

ABD basını: Netanyahu ABD’nin Filistin teklifini reddetti

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya Gazze’nin yeniden inşasına ilişkin taleplerinin reddedildiği belirtildi.

ABD merkezli yayın kuruluşu NBC News’in ABD’li üst düzey yetkililere dayandırdığı haberine göre, İsrail’in Gazze saldırısı konusunda Biden yönetimi ile Netanyahu arasındaki fark, son günlerde daha da belirgin hale geldi.

Blinken’in Orta Doğu’ya yaptığı ziyaretlerde Arap ülkeleri cumhurbaşkanlarının, Gazze’nin güvenliğinin sağlanması için “yeni ve reforme edilmiş” bir Filistin hükümetine destek vereceklerini belirttikleri kaydedildi.

‘SONSUZA KADAR ORADA OLMAYACAK’

Haberde ABD’li yetkililerin, Gazze’nin yeniden inşası anlaşması kapsamında Suudi Arabistan’ın İsrail’le ilişkileri normalleştirmeyi teklif ettiği ancak bunun Netanyahu’nun Filistin devletine giden yolu sağlamayı kabul etmesi karşılığında olacağı yönündeki açıklamaları da yer aldı.

Netanyahu’nun “Filistin devletine izin veren bir anlaşmaya hazır olmadığını” belirterek bu teklifi reddettiği ve İsrail liderinin “sonsuza kadar orada olmayacağını” söylediği bildirildi.

Yetkililer, Biden yönetiminin Netanyahu sonrası olası bir hükümete ilişkin beklentiler çerçevesinde İsrailli siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir toplantı hazırlamaya çalıştığını kaydetti. Blinken’in eski İsrail Başbakanı ve ana muhalefet lideri Yair Lapid’in yanı sıra İsrail savaş kabinesi üyeleriyle bire bir görüşmesi buna örnek olarak gösterildi. (DIŞ HABER)

haberyesilova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu