Haber

AFAD’dan Bursa için 2 deprem senaryosu… Bursa büyük bir depreme ne kadar hazır?

Güncel Haberler 16 / BURSA (İGFA) –AFAD’ın Bursa’da hazırladığı deprem senaryolarını ve olası Bursa depreminde yapılması planlanan rapordaki bilgileri masaya yatıran Gazeteci-Yazar Muharrem Değirmen, Bursa için acil eylem planlarını ilk kaleme alan kişi oldu. ve 17 ilçesi ilk kez.

Gazeteci-Yazar Muharrem Değirmen’Yazdığı yazıda olası Bursa depremi AFAD senaryoları şu şekilde aktarıldı:

“Deprem sonrası en çok tartışılan konulardan biri de AFAD’ın Kahramanmaraş’ta hayata geçirdiği olası depremlere karşı deprem senaryosu oldu.

Tatbikatta ve deprem öncesi senaryoda yazılanların neredeyse tamamı acı depremde gerçekleşti.

AFAD’ın tüm çalışmasının kağıt üzerinde bir senaryodan ibaret olduğu maalesef yaşanan acı tecrübeyle ortaya çıktı…

Aynı şekilde Bursa AFAD tarafından şehrimiz geneli için senaryo yapılmış ve olası deprem simülasyonları da kağıt üzerinde hazırlanmıştır.

Bursa sarsıntı senaryosunda AFAD ilimiz için 2 sarsıntı senaryosu ortaya koydu.

Raporda;

Senaryo 1:

Bursa Fayı üzerinde meydana gelen Mw:6.9 büyüklüğündeki deprem senaryosu, AFAD Deprem Daire Başkanlığı ve akademik işbirliği ile geliştirilen AFAD-RED yazılımı ile oluşturulmuştur. AFAD-RED, deprem risk analizi çalışmalarında kullanılan ve bir depremin yol açabileceği potansiyel kayıplar hakkında öngörülü sonuçlar üreten bir yazılımdır. Sistem iddiası olarak depremden etkilenecek, yapısal hasar, yaralı ve can kaybı ile barınma ihtiyacı olabilecek kişi sayısını verir. Ayrıca bu program ile sismik şiddet haritaları, ivme ve hız haritaları üretilebilmektedir. (Şekil 2.9-2.10-2.11)

Senaryo oluşturulurken ilimizde nüfusun en yoğun olduğu merkez ilçeleri etkileyecek fay ve bu fayın yaratabileceği en büyük şok seçilmiştir. AFAD-RED’den elde edilen senaryoların analiz sonuçları ve varsayımları sismik şiddet haritası Hal 40’ta gösterilmiştir.

Senaryo 2:

Ülkemizde deprem üretme potansiyeli en yüksek olan Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun güney kolunda yer alan İznik-Mekece-Geyve fayı üzerinde meydana gelen Mw:7.2 büyüklüğündeki deprem senaryosu Mw:7.2 ile değerlendirildi. sarsma masasının katılımcıları ile ilimize olası etkileri baz alınarak olay önlem tabloları oluşturulmuştur.

İşte Bursa için varsayımsal deprem şiddeti ve senaryosu.

Bursa AFAD’ın hazırladığı raporda bir diğer değerli nokta ise sadece deprem değil, heyelan, endüstriyel afet ve sel gibi Bursa için riskli birçok konuya değinmek çok değerli.

İşte asıl bahis burada başlıyor ve bunlar kağıt üzerinde kalmamalı, pratikte gerekli önlemler alınmalıdır.

Rapora göre;

Bursa ilinde deprem dışındaki afet olayları incelendiğinde heyelan, sel, kaya düşmesi ve çığ dikkat çekmektedir. Bursa ilinde en sık görülen afet türü heyelan olup, heyelanların en sık meydana geldiği ilçeler ise İnegöl, Orhangazi ve Gemlik’tir.

Marmara, Sakarya ve Susurluk Havzalarında yer alan Bursa’da heyelan sonrası en sık görülen afet türü sel olup, seller en çok İnegöl, Yenişehir, Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerinde görülüyor.

Bursa ilinde çok sık olmamakla birlikte meydana gelen diğer afet türleri ise kaya düşmeleri ve çığlardır. Veriler ışığında Bursa’da 1950’li yıllardan günümüze kadar 13 adet Kaya Düşmesi ve 2 adet çığ gözlemlenmiştir.

Bir diğer önemli husus ise raporda yer alan ve asla gözden kaçırılmaması gereken İnsan Kaynaklı (Teknolojik) Afetlere dikkat çekmektir.

Aslında, sanayi bölgesi olan Bursa’da insan kaynaklı birçok felaketin yaşandığı hafızalarımızda hala canlı.

Yine raporda kuraklık konusu da afet kapsamında fiyatlanıyor.

Ancak AFAD’ın sadece kağıt üzerinde yaptığı değerlendirme, Bursa’da son dönemde kuruyan göl ve dereler ortadayken, deprem senaryonuzun kağıt üzerinde kalmamasını temenni ediyoruz dedirtiyor.

Evet sevgili okurlarım, deprem konusuna geri dönersek…

Bursa depreme neden olabilecek en değerli faydır; Doğuda Derekızık-Burhaniye köyleri ile batıda Uluabat gölü ortasında uzanan 45 km uzunluğunda bir Bursa fayıdır.

Ayrıca Bursa’yı etkileyecek diğer faylar Marmara Denizi’ndeki fay, Geyve – İznik – Gemlik fayı, Yenişehir – Bursa – Manyas fayıdır.

******

Şimdi AFAD’ın Bursa için hazırladığı rapor, senaryo ve tedbirlerde en değerli tablo Bursa merkez ve 17 ilçede hem nüfus hem de sayı olarak acil toplanma alanları, çadırkentler ve konteyner kentler, özellikle çadır kentler olarak veriliyor. .

Verildi ama bizim endişemiz Kahramanmaraş’ta verilen rakamlar ve uygulanan senaryolar gibi kağıt üzerinde kalması.

Çünkü deprem ve deprem sonrası Bursa’da kimse bunları ağzına alıp hazırlık yapmadığı için sadece kağıt üzerinde olduğunu anlıyoruz.

Üstelik Büyük Marmara depremi için birçok afet uyarısı olmasına rağmen.

AFAD’ın Bursa için açıkladığı rapordaki olası rakamlara baktığımızda;

ACİL TOPLANTI ALANI Sonuç olarak 321 mahalleye 880 mahalle ayrıldı. İlçeler bazında örnek vermek gerekirse Orhangazi’de 6 mahallede 19, Gemlik’te 15 mahallede 38, İznik’te 5 mahallede 15, Mudanya’da 8 mahallede 20, İstanbul’da 238 toplanma alanı bulunuyor. Osmangazi’de 92 mahalle.

Çadır Kent konusu, AFAD Bursa raporunda Acil Durum Çadırı ve Çadır Kent olarak iki ayrı bölümde ele alınmaktadır.

ACİL ÇADIRBursa için planlanan rakamlarda 4 milyon 15 bin 319 metrekarelik kişi başı 10 metrekarelik alanda toplam 315 acil çadırkent, 68 bin 654 çadır ve 90 bin 570 kişi açıklandı.

Olası bir afete karşı ÇADIRKENT verilerinde Bursa’da 1 milyon 484 bin 684 metrekare toplam alan üzerinde 15 çadırkent olduğu, 11 bin 877 çadır ve 59 bin 387 kişinin bulunduğu açıklandı. Kişi başı 25 metrekarelik alanlarda.

KONTEYNERLİKLERAFAD Bursa raporunda Bursa genelinde 3 konteyner kentte 50 metrekare üzerine 9 bin 182 konteyner kent ve toplamda 459 bin 91 metrekare alanda 45 bin 909 kişi olarak belirlendi.

*****

Evet arkadaşlar Bursa AFAD, Bursa için olası afetler için kağıt üzerinde çok kapsamlı bir rapor hazırladı. Alıştırmalardan senaryolara kadar her şeye sahiptir.

Duamız, depremden kısa bir süre önce, tıpkı Kahramanmaraş için hazırlanan bu rapor gibi her şeyin kağıt üzerinde kalmamasıdır.

Çünkü Bursa’da hala olası BÜYÜK MARMARA DEPREMİNİ konuşan ve ciddiye alan kimse yok.

Üzülmeden gerekeni şimdiden yapacağımız ümidi ile.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu