Haber

Avrupa’da çiftçi protestoları: Kim ne istiyor?

Son haftalarda Avrupalı ​​çiftçiler traktörleriyle yollara çıkarak Berlin’den Paris’e, Brüksel’den Bükreş’e kadar pek çok başkentte protesto gösterileri düzenledi. Protestocuların heyecanı tüm Avrupa ülkelerinde aynıydı.

‘NET SIFIR İSYAN’

Çiftçiler Belçika, Fransa, Almanya, Yunanistan, Litvanya, Polonya, Romanya ve şimdi de İspanya’da protestolar düzenliyor. Medya kuruluşları, protestoları “net sıfır isyan” olarak nitelendirerek, bunların Avrupa Yeşil Anlaşması sonrasında getirilen “yeşil” kurallara aykırı olarak yapıldığını belirtti. Ancak isyanın tek nedeni bu değil.

Aralık ayında Alman Hükümeti, ülkenin 2024 bütçesindeki 17 milyar avroluk açığı kapatmak için sübvansiyonları ve harcamaları azaltma planlarını duyurdu. Bu planlar aynı zamanda tarım sübvansiyonlarının kesilmesini ve vergi indirimlerini de içeriyordu. Bu durum çiftçi protestolarının patlamasına yol açtı. O zamandan bu yana AB genelindeki diğer çiftçiler de sokaklara çıktı.

AB çiftçilerinin gündeme getirdiği sorunlar arasında düşen satış fiyatları, artan maliyetler, külfetli düzenlemeler, güçlü ve otoriter perakendeciler, borç yükü, iklim krizi, nadas ve ucuz ithalat yer alıyor.

İTHALAT NEDEN SORUN OLUYOR?

Rusya’nın işgalinden bu yana AB’nin Ukrayna’dan yaptığı yoğun ithalat ve kota, vergi muafiyeti gibi politikalar yerel çiftçiyi olumsuz etkiliyor.

Ayrıca AB ile Güney Amerika bloğu Mercosur arasında ticaret anlaşması müzakerelerinin yeniden başlaması, özellikle şeker, tahıl ve et gibi sektörlerde haksız rekabete yol açabileceği endişelerini artırıyor.nadas arazisi

Çiftçiler ayrıca tarım arazilerinin yüzde 4’ünün nadasa bırakılması zorunluluğu gibi yeni AB sübvansiyon kurallarına da itiraz ediyor. Fransız çiftçiler, hükümetlerinin uygulamayı çok karmaşık hale getirdiğini söyleyerek aşırı bürokrasiyi eleştirdiler.

Akaryakıt vergisi ne olacak?

Almanya ve Fransa gibi AB’nin en büyük tarım üreticilerinde çiftçiler, tarımsal dizele yönelik sübvansiyonların veya vergi indirimlerinin sona erdirilmesi planlarına karşı çıktı. Yunan çiftçiler motorine uygulanan verginin düşürülmesini istiyor.

Paris ve Berlin zaten baskılara boyun eğip planlarından geri adım attılar.AB’DEN DESTEK OLACAK MI?

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel’de çiftçilerin protestolarının ardından acil toplantı yaparak Avrupalı ​​çiftçilere destek vereceklerini, iş birliği yaparak idari yükü azaltacaklarını ve kesimin yapısal zorluklarına çözüm bulacaklarını belirtti.

‘ROSKÜLER REFORM’ GELECEK Mİ?

Brüksel’deki protestoların ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa tarım sektörünün büyük bir krizle karşı karşıya olduğunu itiraf etti. AB, hedeflenen gıda devlerinin ve süpermarketlerin çiftçilere adil fiyatlar ödemesini sağlamak için “köklü”Tarım reformunun yapılması gerektiğini vurguladı.SAĞLAYACAKLARI FONLAR YETERLİ Mİ?

Fransa’nın yeni seçilen Başbakanı Gabriel Attal, protestoların sona ermesi halinde çiftçilere yaklaşık 100 milyon avroluk bir fon vereceğini söylese de bunun çok yetersiz olduğu biliniyor.

‘KAYIPIMIZ ÇOK BÜYÜK’

Bu arada hem çiftçilerin hem de tüm Fransız halkının yaşam kalitesini düşüren bürokrasinin azaltılması için reformların yapılması gerektiğini belirten Attal, “Günlük hayatımızdaki prosedürler ve karmaşıklıklar nedeniyle her yıl 60 milyar euro kaybettiğimiz tahmin ediliyor. hayatları.”

KAYNAK: TRT HABER

haberkose.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu