Haber

Ev Sahibi-Kiracı Kavgası Büyüyor: Evden Çıkmak İçin 200 Bin Lira Teklif Ediliyor

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki ‘hava parası’ durumu giderek artıyor. Ankara’da bir ev sahibi, kiracısına evini boşaltması için 200 bin lira teklif etti ancak kiracı bunu kabul etmedi.

Ankara’nın Etimesgut ilçesinde 2 bin 450 liraya oturan Ali K., ev sahibinin evi boşaltmak için teklif ettiği 200 bin lirayı kabul etmedi.

Emekli Ali K., evlerin kiralarının yüksek olduğunu belirterek, 4 yıldır oturduğu evden çıkmayacağını söyledi.

Ali K.’nin avukatı Selim Ünal, avukatlığını yaptığı Ali K.’nin 4 yıldır kirada oturduğunu belirterek, “Ev sahipleri artık almak için ‘uçak parası’ vermeye başladı. Bulundu ve “Bu evimiz 4 milyon lira değerinde. Ancak 3 milyon liraya kiracı olduğu için evi satamıyoruz. Giderseniz size 200 bin lira uçak parası vereceğiz.”

Son 1 yıldır bu sorunun devam ettiğini belirten Ünal, ‘ Kiracıların da yapabileceği bir şey yok. Hakları ne ise onu sonuna kadar savunmak isterler. Ev sahibi şimdi dava açsa bile kazanma şansı yok. 5 yıllık kirasını yasal limitler dahilinde alacak, 5 yıl dolduktan sonra da tahliye edemiyor. Yalnızca ölçünün güncellenmesini isteyecektir. 5 yılın bitiminden sonra ise kira bedellerinin emsalleri ne ise esas alınarak yapılabilir. Ancak bunu kendi başlarına çözmeleri mümkün değildir. Sonra ev sahipleri dava açar. Akabinde mahkeme ortada yüzde 25-30 indirim yapıyor, mesela 20 bin lira ise kiralar 14-15 bin lira.’ifadeleri kullandı.

Fatma Ş.’nin emlakçısı Merve A., müvekkilinin kiracısı varken evini satamadığı için bu yola başvurduğunu söyledi.

haberbozkir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu