Haber

Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’daki Filistin köyüne baskın düzenledi

İşgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi yerleşimciler bir Filistin köyüne baskın düzenledi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail askerlerini savunmak için El Halil şehrinin güney kesimindeki Mesafir Yatta bölgesine bağlı Et-Tevane köyünde Filistinlilere ait araçları ateşe verdi. Olaya tepki gösteren Filistinlilere de saldıran Yahudi yerleşimciler ile köy sakinleri arasında çatışma çıktı.

İsrail askerleri Filistinlilere göz yaşartıcı gaz ve plastik kaplı mermilerle karşılık verdi. Olayda bazı kişiler biber gazı nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdi.

Filistin resmi ajansı WAFA’da yer alan haberde, Et-Tevane’de yaşanan olaylarda İsrail askerlerinin 19 yaşındaki Filistinli bir genci darp ederek gözaltına aldığı bilgisi paylaşıldı.

Öte yandan Batı Şeria’da yerel kaynaklar, Ramallah kentinin girişindeki kontrol noktasında toplanan bir grup Yahudi yerleşimcinin Filistinli araçlara taş atarak zarar verdiklerini bildirdi.

Ramallah’ın Çeşitmiş Aya beldesi girişinde İsrail askerlerinin bir araca ateş açtığı, olayda araçta maddi hasar meydana geldiği belirtildi.

Yılın başından beri Batı Şeria, İsrail güçlerinin koruması altındaki Yahudi yerleşimcilerin sık sık baskınlarına ve saldırılarına tanık oluyor.

dogansehir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu