Ekonomi

Gürcistan Parlamentosu tartışmalı yasa tasarısını cumhurbaşkanının vetosunu geçersiz kıldı

Gürcistan’da yaşanan son gelişmelere göre parlamento bugün yaptığı oylamada, ülkede ciddi huzursuzluklara neden olan tartışmalı “yabancı ajan” yasa tasarısına ilişkin cumhurbaşkanlığı vetosunu geçersiz kıldı. Karar, tasarıyı otoriter ve Rus mevzuatını anımsatan bir düzenleme olarak niteleyen Batılı ülkelerin endişelerini göz ardı ediyor.

Cumhurbaşkanı Salome Zourabichvili’nin vetosunun geçersiz kılınması, parlamento başkanının tasarıyı kısa süre içinde yasalaştırmasının önünü açıyor. Bu hamle, son otuz yıldır en Batı yanlısı eski Sovyet devletlerinden biri olan ve şimdi Rusya’ya doğru potansiyel bir yeniden yönelimle karşı karşıya olan Gürcistan için çok önemli bir an olarak algılanıyor.

Söz konusu mevzuat, fonlarının %20’sinden fazlasını yurtdışından alan kuruluşların “yabancı etki ajanları” olarak kayıt yaptırmalarını zorunlu kılıyor. Yasa ayrıca uyulmaması halinde ağır para cezaları ve külfetli açıklama gereklilikleri de dahil olmak üzere katı cezalar öngörüyor.

Tasarı Gürcistan’da geniş çaplı protestolara yol açmış, muhalifler ülkenin 1991’de Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmasından bu yana düzenlenen en büyük gösterilerden bazılarında bir aydan fazla bir süre sokaklara dökülmüştü. Eleştirmenler, Vladimir Putin hükümetine karşı muhalefeti bastırmak için kullanılan Rus politikalarıyla paralellikler kurarak tasarıyı “Rus yasası” olarak nitelendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği gibi önemli Batılı müttefikler tasarıyı onaylamadıklarını dile getirdiler. Hatta ABD, yasayı destekleyen Gürcü yetkililere yaptırım tehdidinde bulunacak kadar ileri giderek, tarihsel olarak Batı çıkarlarıyla uyumlu bir ülkeye yönelik politikasında önemli bir değişikliğe işaret etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

tepebasi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu