Haber

İtalyan Parlamentosu Laboratuvar Et Üretimini Yasakladı

İtalyan Parlamentosu, etin laboratuvar ortamında üretilmesini ve bu ürünlerin satışını yasaklayan bir yasa tasarısını kabul etti.

Temsilciler Meclisi’nde dün onaylanan yasayla, omurgalı hayvanlardan elde edilen hücre kültürü veya dokulardan gıda ve yem üretimi ve satışına 10-60 bin Euro arasında para cezası uygulanabilecek.

Ayrıca bitkilerden elde edilen ürünlerin “biftek”, “salam” gibi isimlerle satışı da yasaklanacak.

Hayvan hücre ve doku kültürleri kullanılarak üretilen etlerin laboratuvar ortamında üretimini ve satışını yasaklayan yasa, “İtalyan mutfağı”nı ve tarım sektörünü korumak amacıyla hazırlandı.

Sağ koalisyon hükümetinin ilk kez kurduğu Gıda Egemenliği Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmeliğe tarımcılar sendikası gibi kuruluşlar destek verdi.

Tasarının dün Meclis’te onaylanmasının ardından Tarım, Gıda Egemenliği ve Orman Bakanı Francesco Lollobrigida, İtalya’nın “dünyada sentetik gıdanın sosyal ve ekonomik risklerinden kurtulan ilk ülke” olduğunu ve bunun için yapıldığını söyledi. sağlık ve istihdamın yanı sıra kültür ve geleneklerin korunması adına. .?

Ülkenin en büyük tarım sendikası Coldiretti, “laboratuarlarda üretilen sentetik gıdalara” karşı bir imza kampanyası başlatarak 2 milyondan fazla imza topladı. Dernek, “finansal güç grupları ve çokuluslu şirketlerin, insan sağlığı üzerindeki uzun vadeli etkilerine ilişkin şüphelere rağmen, bu tür sentetik gıdaları dünya pazarlarına dayatmaya çalıştıklarını” iddia etti.

Coldiretti’nin yaptığı araştırmada İtalyanların yüzde 74’ünün laboratuvarda üretilen gıdalara karşı olduğu belirlendi.

‘Gerici bir yasa’

Yasal düzenlemeye karşı çıkanlar, laboratuvar ortamında et üretiminin hem çevresel hem de etik açıdan daha avantajlı olduğunu savundu.

Ayrıca yasak kararı, bu alandaki araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde geri kalma riskine de dikkat çekiyor.

Yasağın savunucuları, hükümeti “sentetik et” terimini kullanarak kaygı yaratmaya çalışmakla da suçluyor.

Tasarının dün Temsilciler Meclisi’nde oylandığı saatlerde muhalefetteki Daha Avrupa Partisi parlamento önünde gösteri yaptı.

Partinin genel sekreteri Riccardo Magi, Başbakan Giorgia Meloni liderliğindeki hükümetin “gerici bir yasa” ile bu alanda geleceğin pazarına açılmak isteyen İtalyan araştırmacıları ve şirketleri sabote ettiğini savundu.

Aynı zamanda Meloni’nin kayınbiraderi olan Tarım, Gıda Egemenliği ve Orman Bakanı Francesco Lollobrigida, daha önce çekirge gibi böceklerden elde edilen unların satışını kısıtlamış, pizza ve makarna gibi tipik ürünlerde kullanımını yasaklamıştı.

Laboratuvarda üretilen eti yasaklayan yasa tasarısının yasalaşmasının ardından Lollobrigida, dün Rai1 kanalına yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Geleneksel gıda sistemimizi ortadan kaldıran bu tür üretimi dünyada yasaklayan ilk ülkenin İtalya olmasından gurur duyuyoruz. “

İtalyan bakan benzer yasak kararlarının Avrupa Birliği genelinde de alınmasını umduğunu söyledi.

guneyhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu