Ekonomi

Suudi Arabistan’ın mega şehir projesi Neom, 2,7 milyar dolarlık ek finansman sağladı

Suudi Arabistan’ın iddialı mega şehir projesi Neom’da yeni gelişmeler yaşandı. Fütüristik şehrin inşasına hız vermek isteyen yerel kuruluşlar, 2,7 milyar dolarlık ek finansman sağladı. Neom’un 2030 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Hat 2030’da açılacak

Suudi Arabistan takviyeli Neom adlı bir şirket tarafından inşa edilecek fütüristik şehir, 500 milyar dolarlık maliyetle tüm dünyanın ilgi odağı haline geldi. Devrim niteliğindeki tasarıma ve “insan merkezli kalkınmaya” öncülük etmesi planlanan kentin ilk etabı The Line projesiyle başlayacak.

Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın verdiği son röportajda projenin durumu ele alındı. İlk olarak 2017 yılında duyurulan The Line’ın 2025 yılına kadar tamamlanması düşünülüyordu. Ancak pandemi ve küresel enflasyon gibi koşullar nedeniyle 2030 yılına ertelendi.

234234342

160 km uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde olacak hat, Kızıldeniz seviyesinden 500 metre yükseklikte yer alacak. Duvarları ayna gibi olacak The Line’ın dikkat çeken yanı trafiğe kapalı olması.

Şehrin sıfır karbon olması ve birinci basamakta 9 milyon insanı barındırması amaçlanıyor. Temel tesisler ve hizmetler, insanların refahına ve yaşam kalitesine öncelik verilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle yerleşim yerlerine beş dakikalık yürüme mesafesinde konumlanacaktır.

2030 yılına kadar tamamlanması beklenen Hat; 2,7 milyon dolarlık ek finansmanla son aşamasına girdi. Ancak projenin tekrar ertelenip ertelenmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki Yorumlar bölümünden görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

haber-savastepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu