Haber

TCG Anadolu’ya İzmir ilgisi

İZMİR (İGFA) – Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, İzmir Alsancak Limanı’na yanaşan dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisi TCG Anadolu’yu ziyaret etti. TCG Anadolu gemisini üretim aşamasından denize indirilene kadar yakından takip ettiğini belirten Rektör Hotar, “Bugün çok anlamlı ve farklı bir mutluluk içindeyiz. Bu eser milletimizin imanının somut bir örneğidir, geleceğimizin teminatıdır.”

Deniz Kuvvetleri Komutanlarından TCG Anadolu hakkında bilgi alan Rektör Hotar, Türkiye’nin küresel ölçekte hedefleri olan son derece iddialı bir ülke olduğunu vurguladı. Türkiye’nin hedefleri doğrultusunda hayallerinin peşinden koştuğu bir süreçten geçtiğini belirten Rektör Hotar, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği gibi; Havada, denizde, karada, yer altında, uzayda nerede olmamız gerekiyorsa oradayız. Milli harp gemimizi İzmir’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

“GÜVEN VERİCİ”

Rektör Hotar, açıklamalarına devam ederek, “TCG Anadolu daha önce İstanbul’daydı. Oradan yola çıkıp Çanakkale Şehitliğimizi selamladı ve şimdi güzel İzmir’imizde. Tüm vatandaşlarımız gibi biz de işimizle gurur duyduk. Bu devasa gemiyi üretim aşamasından suya indirildiği aşamaya kadar takip ediyorduk. İnşallah kullanmak zorunda kalmayız ama ülkemizin ihtiyaç anında böyle bir askeri üstünlüğe ve savunma kabiliyetine sahip olduğunu bilmek güven veriyor. TCG Anadolu’yu Deniz Kuvvetlerimizin envanterine katan başta olmak üzere, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum.

İzmir ve çevre illerden çok sayıda vatandaşın TCG Anadolu’yu yakından görmek için uzun kuyruklar oluşturduğu günde DEÜ Rektörü Prof. Akademik işbirliği için İzmir, Azerbaycan Diller Üniversitesi’nden Coşgun Dadaşov, DEÜ Genel Sekreteri Engin Basmacı ve DEÜ Dış İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Olgun Çiçek eşliğinde.

merkez-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu