Ekonomi

Kasko sigortalarında öncelik “servis ağında”

Sigorta sektöründe, zorunlu trafikten sonra en yüksek prim üretimi kasko branşında gerçekleşmektedir. Yüksek fiyatlar ise müşteriyi düşük fiyatlı ve olabildiğince geniş kapsamlı paketlere yönlendirmektedir. Bu dönemde en çok tercih edilen paketler geniş hizmet ağına sahip olanlardır. DÜNYA için müşteri tercihlerini analiz eden Sigortam.net’in sonuçlarına göre, kasko alımlarında geniş bir “hizmet ağı” olan paketler, Türkiye’de ise “tüm yetkili” ve “tüm anlaşmalı” servisler için geçerli olan paketler daha çok tercih ediliyor. birçok şirket daha öne çıkıyor. çıkıyor

Müşterilerin geniş kapsam ve uygun fiyat arasında istikrar bulma eğilimleri doğrultusunda “muaf” cam klozetli işler, “muafiyetsiz” cam klozetli işlere göre daha çok tercih edilmektedir. “Yılda iki kez 7 gün” olarak verilen teminatlar, ikame araç teminatlarında en dikkat çekici olanıdır. Bu garanti diğer seçeneklere (yılda iki kez 10 gün, yılda iki kez 14 gün vb.) göre çok daha fazla tercih edilmektedir. Ayrıca tüm müşteri segmentlerinde özellikle kasko poliçelerinde IMM’si yüksek ürünlerin yoğun bir şekilde tercih edildiği dikkat çekmektedir.

İMM nedir?

Zorunlu trafik sigortası sadece standart kapsamdaki diğer aracı koruyor ve limiti 120 bin TL ile sınırlı. Bir kaza durumunda 120 bin TL’yi aşan masraflar şahsi yükümlülük haline gelebilir. Kasko işlerinde yer alan ek kapsamlı trafik sigortası veya İBB, standart trafik sigortası teminatı dışında teminatın bu kısmını üstlenir. Bir kazada İBB trafik sigortası limitlerinin üzerindeki maddi zararı ödediği gibi karşı tarafa verilen zararın manevi olması durumunda açılacak tazminat davası sonucunda ödenecek maliyeti de karşılıyor. İBB sadece karşı aracın hasarını karşılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu