Haber

Meksika Senatosu tartışmalı seçim reformunu onayladı

MEKSİKA Meksika’da, Senato ekonomik tasarruf sağlayacağı ve siyasi ayrıcalıkları azaltacağı iddia edilen seçim reformunu onayladı.

Senato oylamasında, seçimleri denetleyen Ulusal Seçim Kurumunda değişiklik öngören reform lehine 72’ye karşı 50 oy kullanıldı.

Başkan Andres Manuel Lopez Obrador’un Senato’da onaylanan reformu onaylaması gerekiyor. Seçim kurulunun denetim ve yaptırım yetkilerini sınırlayacak girişimi desteklediği bilinen Obrador’un reformu onaylaması bekleniyor.

Ancak söz konusu reformun demokrasiyi baltalayacağını savunan muhalefet, değişikliği hızla yüksek mahkemeye taşıyacaklarını açıkladı.

Muhalifler ayrıca birçok şehirde protestolar planlıyor.

Kampanya finansman kurallarının ihlali

Ulusal Seçim Kurumu, oylamadan sonra Twitter’da yaptığı açıklamada, reformun, kurumun kampanya finansmanı kurallarını ihlal eden adaylara ve partilere uygulayabileceği yaptırımları zayıflatarak “seçimlerin eşitliğini ve şeffaflığını riske attığını” söyledi.

“B Planı” olarak bilinen reform girişimi, daha kapsamlı seçim değişikliklerini içeren anayasa reformu için Kongre’de yeterli oy alamayınca Aralık ayında Obrador tarafından önerildi.

2018’deki seçim zaferinden bu yana Obrador, seçim yapmanın maliyetli olduğundan defalarca şikayet ederek Ulusal Seçim Ajansı’nın bütçesini kısmaya çalıştı ve sık sık bağımsız kurumun seçkinlerin elinde olduğunu savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu